Co dzieje się po aborcji? Jak zrozumieć istotę problemu aborcji i jak Kościół może odpowiedzieć na ten problem w pokorze, ze współczuciem i zrozumieniem.

program konferencji

10:00 – 11:30 Jonathan Jeffes – Dlaczego tak trudno rozmawia się o aborcji?
11:30 – 11:45 przerwa kawowa
11:45 – 13:00 S. Małgorzata Słomka – w wywiadzie Anny Pęcak – Od sowieckich gułagów po problemy kobiet XXI wieku.
​13:00 – 14:00 przerwa obiadowa
​14:00 – 15:00 Jonathan Jeffes – Jaką przyjąć strategię, aby skutecznie pomagać innym?
15:00 – 15:15 przerwa
​15:15 – 16:30 sesja interaktywna – pytania i odpowiedzi
​16:30 – 17:00 przerwa
17:00 – 17:30 spotkanie dodatkowe dla przedstawicieli wspólnot
19:00 – 20:00 Otwarte spotkanie modlitewne (słowo wstępne Jonathan Jeffes)

opisy sesji

opis sesji 1 – Dlaczego tak trudno rozmawia się o aborcji?

Dlaczego tak trudno rozmawia się o aborcji? Jak chrześcijanie mogą rozumieć ten problem i jak podejmować dyskusję nie obrażając innych?

W społeczeństwie które postrzega aborcję w kategoriach zwycięstwa praw kobiet, stanowisko przeciwne bywa nieakceptowane jako przejaw zacofania. W rezultacie aborcja stała się trudnym tematem, wokół którego panuje niezręczna cisza zarówno w znacznej części społeczeństwa jak i kościoła. W swoim wystąpieniu Jonathan Jeffes zdradzi, co kryje się za tą ciszą i przedstawi alternatywne podejście do problemu – podejście oparte na zrozumieniu tego, co dzieje się z kobietami po aborcji. Ta perspektywa pozwoli głębiej zrozumieć problem i sprawi, że wierzący będą mogli zareagować w chrześcijańskim duchu, czyli ze współczuciem i troską, a nie z pozycji osądu i potępienia.

opis sesji 3 – Jaką przyjąć startegię, aby skutecznie pomagać innym?

Aborcja jest legalna na Zachodzie od ponad 40 lat. Mimo tak długiego czasu chrześcijańskie organizacje pro-life i kościoły wciąż nie znalazły skutecznego sposobu na przekonanie społeczeństwa o destrukcyjnych skutkach aborcji. Dlaczego ich działania nie mają większego wpływu na nasza kulturę? W tym wystąpieniu Jonathan Jeffes nakreśli skuteczną strategię działania na rzecz przemiany społecznej w tej dziedzinie.​

  • Jaka powinna być nasza wizja?
  • Jakie fakty powinniśmy znać i co rozumieć na temat tych którzy zdecydowali się na aborcję i na temat powodów jakie nimi kierowały?
  • Jaką metodologię możemy zastosować? Einstein powiedział: „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów”
  • Czego możemy nauczyć się z tradycyjnych działań organizacji pro-life podejmowanych na przestrzeni ostatnich 40 lat?
  • Jaką powinniśmy przyjąć strategię działania na rzecz skutecznej przemiany społecznej w tej dziedzinie? 

W tej sesji Jonathan przedstawi także koncepcję „Just Culture” rozwiniętą w przemyśle lotniczym i kosmonautycznym. Czy przyjęte w lotnictwie sposoby reagowania na błąd człowieka mogą nauczyć nas dobrego i skutecznego podejścia do problemu aborcji w naszych kościołach – podejścia przenikniętego duchem pokory, współczucia i zrozumienia?

opis sesji 4 – Pytania i odpowiedzi

Podczas dyskusji na temat aborcji stale powracają trudne pytania odnoszące się do skrajnych sytuacji lub skomplikowanych problemów z dziedziny etyki medycznej. Jak powinniśmy na nie reagować? W trakcie tej sesji Jonathan podejmie takie trudne kwestie, jak aborcja w sytuacji gwałtu lub stwierdzonej deformacji płodu. Będzie promował skuteczną strategię prowadzenia publicznych dyskusji na temat aborcji w kontekście kościoła, na przykład podczas kazań lub spotkań modlitewnych.

Pytania będzie można zadawać w trakcie konferencji (również anonimowo na kartkach) lub w dowolnym momencie poprzez formularz kontaktu na stronie internetowej.

sesja wieczorna – otwarte spotkanie modlitewne

W trakcie tego spotkania będziemy modlić się o to, by Bóg swą nadnaturalną mocą wsparł nas w naszej pracy na rzecz uzdrowienia i odnowienia osób, których życie zostało złamane decyzją aborcyjną. Modlić się będziemy także o to, by wszyscy ludzie młodzi w naszym kraju zostali zawczasu ochronieni przed decyzjami których mogliby w przyszłości żałować.​

Na to spotkanie zapraszamy wszystkich – wstęp jest wolny.